Kontrola greške 
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 10 | Nivo: Filozofski, Banja Luka

Kontrola greške………………............……………………………………………....3
Izvori grešaka…………………………….………………………………………...3,4
Detekcija greške……………………………………………………………………...4
Provjera parnosti………………………….…………………………………………5
Longitudinalna provjera redudanse……...………………………………………5,6
Polinomijalna redudantna provjera………...………………………………………6
Ciklicna provjera redudanse……………………………………………………...…6
Kontrolna suma………………………………………………………………………6
Korekcija greške……………………………………………………………………..7
Stani i čekaj automatski zahtijev za ponavljanje………..………………………....7
Kontinuirani automatski zahtijev za ponavljanje………………………………….8
Korekcija greške unapred…………………………………………………………8,9
Korekcija greske unatrag……………………………………………………………9
Kontrola zbira bloka…………………………………………………………………9
Metode za otkrivanje i korekciju grešaka………………………………………….9
Literatura…………………………………………………..………………………..10
KONTROLA GRŠKE
- Kontrola greške se odnosi na mehanizme koji detektuju i ispravljaju greške koje se javljaju prilikom prenošenja podataka. Postoji moguċnost pojavljivanja dva tipa grešaka I to: promjenjen podatak i izgubljen podatak.
Greške u mrezi mogu da se dese svakih pet sati,minuta ili sekundi zbog šuma na liniji. Nijedna mreža ne može da odstrani greške, ali veċina grešaka može biti sprečena, otkrivena i eventualno ispravljena. Nivo greške predstavlja jedan pogrešan bit na n poslatih bita (npr. 1 na 500000). Greške se obicno pojavljuju u grupama. U grupnim greškama, više bita je narušeno u isto vreme, i greške nisu uniformno raspoređene. Osnovne funkcije kontrole greške su:
Sprečavanje grešaka;
Detekcija grešaka i
Ispravljanje grešaka.
Izvori grešaka
Osnovni uzroci izvora grešaka su šum na liniji i degradacija signala. Šum je nepoželjan električni signal koji se nalazi negdje između prenosa i prijema podataka. Može se očekivati na električnim medijima gdje se pojavljuje kao neočekivan električni signal. Manifestuje se na dva načina i to: dodatni biti-umetanje ili nedostajuċi biti-brisanje.
Postoji više vrsta izvora grešaka a to su:
Prekid linije- je katastrofalan uzrok graške i nemoguċ je prenos. Često, prekidi se dešavaju na kratko vrijeme. Ovaj tip greške mogu da uzrokuju greške uređaja, spoljnog prekida, gubitak noseċeg signala i slično.
Beli Gausov šum- nastaje kod svih električnih signala. On ne predstavlja problen sve dok ne postane toliko jak da nadvlada proces prenosa podataka. Kao prevencija, poveċava se snaga signala.
Impulsni šum- je osnovni uzrok grešaka prilikom prenosa podataka. Može da traje 1/100 sekunde. Uzrokuju ga nagle promjene struje, a kao prevencija se vrši oklapanje kablova i eventualno njihovo izmeštanje.
Preslušavanje- uzrokuju ga bliski kablovi i nedovoljno razmaknuti opsezi frekvencije. Kao prevencija poveċava se frekvencijiski opseg signala i vrši se izmeštanje kablova.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!